Make your own free website on Tripod.com

 

2000 Race Results

 

97 Registered Entrants

Tip: Press Control + F to quickly search for a particular name and/or time.
Women 14 & under Women 15-19 Women 20-29 Women 30-39 Women 40-49 Women 50-59 Women 60 & over
Men 14 & under Men 15-19 Men 20-29 Men 30-39 Men 40-49 Men 50-59 Men 60 & over
    Overall Female   Overall Male    

Overall Female Winners

Place       Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
 1          Karen Lutzke            Williamston  MI   37       16      20:02.3    6:28/M
 Masters    Anne Boomershine        Lansing  MI       48       48      23:27.5    7:34/M

Women 14 and under

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Erin Holdren            Portland  MI        14       40      22:44.8    7:20/M
  2    Jennifer Holdren        Portland  MI        13       47      23:13.5    7:29/M
  3    Heather Courtright      Blanchard  MI       14       42      22:48.5    7:21/M   
  4    Lindsey Kramer          Pewamo  MI          11       52      23:56.8    7:43/M
  5    Dawn Kramer             Pewamo  MI           8       90      31:28.5   10:09/M

Women 15 to 19

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Corey Cunningham        Pewamo  MI          17       26      21:18.3    6:52/M
  2    Katrina Meyers          Portland  MI        16       28      21:44.8    7:01/M
  3    Carrie Weber            Pewamo  MI          17       66      25:05.5    8:05/M
  4    Lacy Thelen             Westphalia  MI      17       72      26:07.5    8:25/M
  5    Beth Blauwiekel         Fowler  MI          15       77      26:51.1    8:40/M
  6    Celena Luna             Fowler  MI          17       80      27:06.2    8:45/M
  7    Abby Wieber             Portland  MI        16       81      27:06.5    8:45/M

Women 20 to 29

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Sara Deuling            Fremont  MI         21       29      21:45.6    7:01/M
  2    Becky Miller            Eagle  MI           21       32      22:02.3    7:06/M
  3    Michelle Sandoval       Mount Pleasant  MI  22       37      22:23.0    7:13/M
  4    Ann Seibert             Fowler  MI          28       92      35:56.2   11:35/M

Women 30 to 39

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Sue Sperry              Mason  MI           39       27      21:37.0    6:58/M
  2    Sharon Schafer          Pewamo  MI          35       62      24:47.6    8:00/M
  3    Mitzie Ward             Grand Ledge  MI     37       67      25:12.0    8:08/M
  4    Dawn Pline              Westphalia  MI      36       68      25:14.6    8:08/M
  5    Cassandra Hogan         Lowell  MI          36       88      29:37.7    9:33/M

Women 40 to 49

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Sue Blemaster           Portland  MI        40       50      23:39.4    7:38/M
  2    Janet Courtright        Blanchard  MI       42       63      24:50.1    8:01/M
  3    Connie Edwards          Grand Ledge  MI     41       69      25:22.3    8:11/M
  4    Lynn Holdren            Portland  MI        41       73      26:13.9    8:27/M
  5    Cyndy Knoop             Portland  MI        43       85      28:16.7    9:07/M

Women 50 to 59

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Karen Irrer             Westphalia  MI      52       83      27:33.5    8:53/M
  2    Elena Gravina           Lansing  MI         56       91      32:52.8   10:36/M

Overall Male Winners

Place       Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
 1          Eric Stuber             Lansing  MI       36        1      15:56.7    5:08/M
 Masters    Roland Hensley          DeWitt  MI        40        3      16:35.8    5:21/M

Men 14 and under

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Zack Schneider          Westphalia  MI      13       24      21:15.5    6:51/M
  2    Josh Courtright         Blanchard  MI       10       39      22:35.3    7:17/M
  3    Matthew Lutzke          Williamston  MI     9        74      26:20.4    8:30/M

Men 15 to 19

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Jason Werner            Pewamo  MI          19        2      16:33.0    5:20/M
  2    Mitch Graham            Charlotte  MI       17        4      17:23.0    5:36/M
  3    Josh Weber              Pewamo  MI          19        5      18:08.0    5:51/M
  4    Patrick Spitzley        Lansing  MI         15        6      18:11.0    5:52/M
  5    Jeremy Weber            Pewamo  MI          19        8      18:50.3    6:05/M
  6    Jeremy Doody            Laingsburg  MI      16        9      19:12.3    6:12/M
  7    Kurt Kramer             Pewamo  MI          18       10      19:27.7    6:16/M
  8    Jared Kramer            Pewamo  MI          19       11      19:28.9    6:17/M
  9    Nick Bailey             Lyons  MI           16       15      19:59.6    6:27/M
 10    Joseph Klein            Pewamo  MI          18       18      20:09.3    6:30/M
 11    Mark Huhn               Lyons  MI           17       23      21:11.9    6:50/M
 12    Nick Erridge            Westphalia  MI      18       51      23:39.8    7:38/M
 13    Bill Scollon            Pewamo  MI          15       57      24:12.2    7:48/M
 14    Justin Kramer           Pewamo  MI          15       82      27:14.3    8:47/M

Men 20 to 29

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Quentin Leverich        Lansing  MI         27       45      23:00.1    7:25/M
  2    Darren Kramer           Pewamo  MI          21       53      23:58.3    7:44/M
  3    Fai Mok                 Okemos  MI          29       58      24:12.4    7:48/M

Men 30 to 39

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Dennis Hogan            Lowell  MI          39       12      19:33.4    6:18/M
  2    Tim Cook                Alma  MI            36       13      19:42.2    6:21/M
  3    Xavier Barajas          Lansing  MI         36       19      20:16.3    6:32/M
  4    Gerry Schneider         Westphalia  MI      37       20      20:29.6    6:36/M
  5    James Hogan             Elwell  MI          39       34      22:07.1    7:08/M
  6    Jeff Anderson           Lansing  MI         38       36      22:20.7    7:12/M
  7    Kurt Thelen             Portland  MI        39       38      22:24.1    7:14/M
  8    Doug Spitzley           Westphalia  MI      36       54      23:59.4    7:44/M
  9    Keith Spitzley          Pewamo  MI          38       56      24:07.9    7:47/M
 10    Chris Ervin             St. Johns  MI       34       60      24:43.3    7:58/M
 11    Tom Cook                Pewamo  MI          30       65      25:05.1    8:05/M
 12    Dick Hoekstra           Laingsburg  MI      38       70      25:38.6    8:16/M
 13    Chris Pung              Flushing  MI        32       84      27:55.3    9:00/M

Men 40 to 49

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Mark Thornton           Lansing  MI         40        7      18:41.4    6:02/M
  2    Jim Pivarnik            East Lansing  MI    48       14      19:47.7    6:23/M
  3    James Chandler          Okemos  MI          45       17      20:03.2    6:28/M
  4    Bruce Howard            Lansing  MI         46       21      20:35.8    6:38/M
  5    Patrick Duff            Portland  MI        46       22      20:57.8    6:45/M
  6    Leon Schneider          Fowler  MI          46       30      22:00.3    7:06/M
  7    Jerry Wirth             Pewamo  MI          49       31      22:01.6    7:06/M
  8    David Stierley          Grand Ledge  MI     48       41      22:46.6    7:21/M
  9    Chuck Vogel             Coleman  MI         45       44      22:57.5    7:24/M
 10    Bob Courtright          Blanchard  MI       49       46      23:01.5    7:25/M
 11    Patrick Weller          Portland  MI        49       55      24:07.4    7:47/M
 12    Ronald Maki             Lansing  MI         47       64      24:57.8    8:03/M
 13    Pat Doody               Laingsburg  MI      49       71      25:59.7    8:23/M
 14    Andrew Jefcoat          Haslett  MI         41       78      26:53.1    8:40/M
 15    Mark Holdren            Portland  MI        42       86      28:33.9    9:13/M
 16    Roy Huhn                Lyons  MI           45       93      39:43.4   12:49/M

Men 50 to 59

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Ed Clayton              East Lansing  MI    53       25      21:16.9    6:52/M
  2    Bill Keller             Lansing  MI         59       33      22:06.0    7:08/M
  3    Bob Brooks              Lansing  MI         57       43      22:55.4    7:24/M
  4    Gale Crandell           Harrison  MI        52       49      23:37.5    7:37/M
  5    Bill Almy               Ionia  MI           50       61      24:44.7    7:59/M
  6    Dennis Frazier          Holt  MI            53       75      26:22.1    8:30/M
  7    John Wieber             St. Johns  MI       51       76      26:41.5    8:36/M
  8    Joe Veresh              Portland  MI        55       79      27:02.2    8:43/M

Men 60 and over

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
  1    Francis Leik            Lansing  MI         62       35      22:09.3    7:09/M
  2    Boswell VanWirgaustein  Mecosta  MI         64       59      24:37.7    7:56/M
  3    Harrison Hensley        Pinckney  MI        67       87      29:09.1    9:24/M
  4    Ronald Gill             Pleasant Lake  MI   63       89      29:56.3    9:39/M





race results by: H R M Services (517) 349-6277 email: aquaman@acd.net